اعاده دادرسی در امور حقوقی چیست؟

سه شنبه 23 دی 1399
20:56
ایرج سلمانپور 09121404305

وکیل ملکی
وکیل : از روشهای فوق العاده شکایت است راهی است برای بازگشت دادگاه صادر کننده به حکم قبلی، زیرا شاکی مدعی است صدور رای از ابتدا اشتباه بوده است.

در چه شرایطی امکان پذیر است
همانطور که بر همگان محرز است هدف از دادرسی حفظ حق و اجرای عدالت است. گاهی مواقع پیش می آید که دادرس نیز اشتباه می کند و اعاده دادرسی راهیست برای جبران اشتباه.

در صورت بروز چه شرایطی اعاده میسر است؟

پاسخ وکیل ملکی در این مورد:

  1. موضوع حکم مورد ادعای خواهان نبوده، مثلا خواهان تخلیه تقاضا کرده و دادگاه به اشتباه علاوه برتخلیه حکم به پرداخت اجرت المثل هم داده است.
  2. حکم بیشتر از میزان خواسته صادر شده باشد.
  3. وجود تضاد در مفاد یک حکم که ناشی از استناد به اصول یا مواد متضاد باشد مثلا دادگاه شرط ضمن عقد را نا مشروع می داند در حالی که مطابق ماده237 قانون مدنی خوانده ملزم به انجام شرط است.
  4. حکم صادره در خصوث همان دعوا واصحاب آن که قبلا توسط همان دادگاه صادر شده متضاد باشد بدون این که سبب قانونی موجب این مغایرت باشد
  5. طرف قانونی حیله وتقلب به کار برد باشد.
  6. جعلی بودن مدارک استناد شده توسط طرف مقابل محرز شود.
  7. بعد از صدور حکم اسناد و مدارکی به دست آید که حاکی از بیحقی طرفی باشد که رای به نفعش صادر شده است.

چگونگی ارائه دادخواست و تعیین دادگاه صالح

اعاده دادرسی به دادگاه صادر کننده حکم قطعی ارسال می شود و دو نوع اعاده دادرسی داریم اصلی و طاری. همانطور که گفتیم اصلی به دادگاه صادر کننده حکم اصلی و طاری به دادگاهی که یکی از طرفین، حکمی را که توسط یکی از دادگاهها صادر شده، به عنوان دلیل علیه طرف دیگر مطرح می نماید. که اگر این دادگاه پایین تر باشد دادخواست به دادگاه.صادر کننده حکم برای اعاده دادرسی ارسال می شود.

در این مورد بهتر است با افراد مطلع و آگاه مشورت کنید.

شما میتوانید همین الان با یک وکیل ماهر تماس داشته باشید و از مشاوره رایگان استفاده کنید.

در زمان اجرا چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر محکوم به مالی باشد به واسطه پذیرش اعاده دادرسی اجرای حکم متوقف می گردد و در صورتی که غیر مالی باشد وامکان اخذ تامین از محکوم علیه باشد، پس از گرفتن تامین، حکم اجرا می شود.


[ بازدید : 105 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
ساخت وبلاگ تالار عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس خرید آنتی ویروس نقاشی ساختمان ویلچر پروژه متلب خرید فالوور ارزان اتاق فرار نایلون حبابدار برای اسباب کشی بذر یونجه لباس مجلسی لباس عروس دانلود فیلم قیمت نایلون حبابدار مدل لباس عروس و مجلسی خرید تلویزیون LED مدل لباس عروس و مدل لباس مجلسی بهترین مزون لباس عروس خرید لایک اینستاگرام کیف و کفش مجلسی
بستن تبلیغات [X]